داروها

قرص دی سیکلومین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض

دی سیکلومین (Dicyclomine) یک داروی ضد اسپاسم است که با کند کردن حرکات طبیعی روده و شل کردن عضلات معده و روده، در درمان نوع خاصی از مشکلات روده به نام سندرم روده تحریک پذیر استفاده می‌شود و به کاهش علائم گرفتگی معده و روده کمک می‌کند.

کاربردهای دارویی دی سیکلومین:

 • درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS): این حالت می‌تواند باعث دردها و اسپاسم‌های شدید در شکم، اسهال یا یبوست شود. دی‌سیکلومین به کاهش اسپاسم‌ها و آرام‌کردن روده‌ها کمک می‌کند.
 • درمان اسپاسم‌های موضعی: دی‌سیکلومین می‌تواند به درمان اسپاسم‌های مربوط به معده، روده‌ها، سیستم ادراری و دیگر عضلات صاف بدن مفید باشد.

نحوه مصرف:

 • دی‌سیکلومین معمولاً به شکل قرص، کپسول یا محلول خوراکی در دسترس است.
 • دوز و تعداد مصرف بسته به شدت علایم و وضعیت بیمار متفاوت است و باید توسط پزشک تجویز شود.
 • مصرف دارو باید به طور منظم و طبق دستور پزشک انجام شود.

عوارض جانبی:

همچون دیگر داروها، دی‌سیکلومین نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد:

 1. خشکی دهان
 2. تاری دید
 3. ضعف
 4. گیجی یا سرگیجه
 5. تعریق زیاد
 6. گلوپچ
 7. تشنجات
 8. ناراحتی معده یا یبوست

اگر عوارض جانبی شدید یا مدت طولانی ادامه پیدا کردند، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

موارد احتیاطی در مصرف دی سیکلومین

دی‌سیکلومین یک داروی ضد اسپاسم است و ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. برخی از افرادی که نباید دی‌سیکلومین مصرف کنند به شرح زیر است:

 1. افراد با حساسیت: افرادی که به دی‌سیکلومین یا هر یک از مواد موجود در فرمولاسیون دارو حساسیت دارند.
 2. گلوکوم زاویه بسته: افراد مبتلا به گلوکوم زاویه بسته (یک نوع گلوکوم که می‌تواند باعث افزایش فوری فشار چشمی شود) نباید این دارو را مصرف کنند، زیرا ممکن است وضعیت آنها را وخیم‌تر کند.
 3. مشکلات ادراری خاص: افرادی که مشکلاتی در خروج ادرار دارند، به ویژه افرادی که مبتلا به هیپرتروفی پروستات یا دیگر مشکلات مانع از خروج آزادانه ادرار هستند، باید با احتیاط از این دارو استفاده کنند.
 4. مشکلات گوارشی خاص: افرادی که مشکلات گوارشی خاصی دارند، مانند آتونی معده یا انسداد روده‌ای، باید از مصرف این دارو خودداری کنند یا با احتیاط آن را مصرف کنند.
 5. میاستنیا گراویس: افراد مبتلا به میاستنیا گراویس، یک بیماری عضلانی نادر، باید از مصرف دی‌سیکلومین خودداری کنند.
 6. برخی از مشکلات قلبی: افراد با برخی مشکلات قلبی ممکن است نیاز به احتیاط یا پرهیز از مصرف دی‌سیکلومین داشته باشند.
 7. در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید

حتماً قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید و اطلاعات مربوط به وضعیت سلامتی خود و تاریخچه‌ی بیماری‌ها و حساسیت‌های خود را با او در میان بگذارید. همچنین، اگر در هنگام مصرف دی‌سیکلومین علایم نامطلوبی تجربه کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی پنتوپرازول چیست ؟ کاربرد و عوارض آن بیشتر بخوانید: موارد استفاده داروی پنتوپرازول و تداخلات دارویی

دی سیکلومین برای اسهال

دی‌سیکلومین به عنوان یک داروی ضد اسپاسم با خاصیت آنتی موسکارینی برای کاهش اسپاسم‌ها و دردهای مربوط به معده و روده‌ها استفاده می‌شود. این دارو بیشتر برای درمان علائم سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) تجویز می‌شود، که این حالت می‌تواند باعث دردها و اسپاسم‌های شدید در شکم، اسهال یا یبوست شود.

واقعاً، دی‌سیکلومین برای درمان اسهال تجویز می‌شود؟. اگر مصرف دی‌سیکلومین در موارد IBS باعث کاهش اسپاسم‌ها و آرام‌کردن روده‌ها شود، این می‌تواند کمک کند تا علائم اسهال در برخی از افراد کاهش یابد. اما اگر اسهال بدون اسپاسم‌های روده‌ای وجود داشته باشد، دی‌سیکلومین ممکن است مفید نباشد و در برخی موارد ممکن است اسهال را وخیم‌تر کند.

در هر صورت، اگر دچار اسهال هستید، مصرف دی‌سیکلومین باید تحت نظر و دستور پزشک انجام شود. اگر از اسهال رنج می‌برید و به دنبال درمان هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا به شما درمان مناسب‌تری تجویز کند.

نکات پایانی:

 • قبل از مصرف دی‌سیکلومین، تمامی حساسیت‌ها و مشکلات سلامتی خود را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر هرگونه علامتی از واکنش حساسیتی، مانند خارش، قرمزی یا ورم، مشاهده کردید، فوراً دارو را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که این مطلب فقط به منظور اطلاع‌رسانی است و نباید به عنوان مرجعی برای تصمیم‌گیری‌های پزشکی استفاده شود. همیشه قبل از مصرف هر دارو با پزشک خود مشورت کنید.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا