زنان، زایمان و نازاییسلامت جنسی

پرده بکارت و انواع شکل آن با عکس و تشخیص پارگی

پرده بکارت مخصوص دختران باکره است و جنس این پرده، غشایی است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می‌پوشاند. نام دیگر آن هایمن یا به انگلیسی Hymen است که لغتی یونانی است و به معنای پوست یا پرده است که از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان God Hymen گرفته شده است. این پرده دراولین رابطه جنسی از بین می‌رود و به‌دنبال آن معمولا خون جاری می‌گردد.

در این مطلب سعی می‌شود مواردی از جمله انواع پرده بکارت به همراه عکس، تشخیص پاره شدن پرده بکارت، عکس بکارت سالم و نحوه دریافت گواهی سلامت پرده در زنان بررسی شود.

پرده بکارت چیست و انواع آن

پرده بکارت، بخش خارجی اندام جنسی دختران است و در ورودی دهانه واژن قرار دارد. همان‌طور که گفته شد این پرده، غشایی است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می‌پوشاند. در ابتدایی‌ترین مراحل رشد و نمو جنین دختر، قسمت ورودی واژن به طور کلی مسدود بوده و با بافت ظریفی پوشیده شده است. این بافت، بعدها به پرده بکارت تبدیل می‌شود. در برخی از دختران، از همان بدو تولد تقسیم سلولی بافت مذکور به شکل کامل انجام می‌گیرد و این افراد به شکل مادرزاد، فاقد پرده بکارت هستند.

پرده بکارت حدود ۲ سانتی‌متر داخل‌تر نسبت به پوست ناحیه تناسلی قرار دارد و به به همین علت است که هنگام تماس‌های سطحی در ناحیه ژنیتال، امکان آسیب پرده بکارت وجود ندارد و تنها عاملی که سبب پارگی بکارت می‌شود، دخول جسم خارجی به واژن است.

انواع پرده بکارت به همراه عکس

در خانم‌ها انواع پرده بکارت وجود دارد که در هر فرد شکل آن می‌تواند متفاوت باشد. تا به اکنون انواع گوناگونی از پرده بکارت شناسایی شده که در اینجا به شکل‌های رایج آن پرداخته می‌شود.

عکس پرده بکارت حلقوی

پرده بکارت حلقوی

این نوع پرده همان‌طور که از نامش مشخص است به صورت حلقوی دور تا دور واژن وجود دارد و از متداول‌ترین نوع پرده بکارت است. به دلیل اینکه این نوع پرده در راه ورودی به صورت مستقیم قرار نگرفته است، شاید در اولین تجربه رابطه جنسی پاره نشود و فرد خونریزی نداشته باشد. یکی از ویژگی‌های پرده حلقوی این است که قابل اتساع (گشاد شدن، ارتجاعی) بوده و همین موضوع سبب می‌شود تا در رابطه جنسی دیرتر آسیب ببیند.

پرده بکارت حلقوی قابل اتساع (ارتجاعی)

این نوع پرده که نام دیگر آن پرده بکارت هلالی شکل است، خاصیت کشسانی دارد و بعد از رابطه جنسی و سکس از بین نمی‌رود و به حالت اولیه خود باز می‌گردد. در مواردی، ممکن است آسیبی جزئی در پرده بکارت حلقوی ایجاد شود. در جواب سوال آیا پرده حلقوی ارتجاعی پاره می‌شود؟ باید گفت که خیر؛ این پرده با رابطه سکس پاره نمی‌شود و فقط کمی ساییدگی پیدا می‌کند.

پرده بکارت حلقوی غیرقابل اتساع

این نوع پرده از نظر ظاهری به مانند نوع ارتجاعی هستند اما با این تفاوت که بعد از رابطه جنسی و دخول پاره می‌شود و از بین می‌رود.

عکس پرده بکارت مسدود
پرده بکارت مسدود شده

پرده بکارت مسدود شده یا پرده بکارت سوراخ نشده یا نابالغ، نوعی از پرده است که در آن پرده بکارت، کل دهانه واژن را پوشانده و آن را بسته نگه می‌دارد. پرده بکارت بسته یک عارضه مادرزادی نادر است که با یک جراحی بی‌خطر و مطمئن به نام هایمنکتومی قابل درمان است.

عکس پرده بکارت تیغه ای
پرده بکارت دو سوراخی یا تیغه‌ای

پرده بکارت دو سوراخی یا تیغه‌ای توسط یک تیغه که در ورودی واژن قرار دارد به دو بخش تقسیم می‌شود. به همین علت، اصطلاحا به آن پرده دو سوراخی گفته می‌شود.

سکس تراپیست بیشتر بخوانید: رفع اختلالات جنسی | 10 نکته جهت مراجعه به سکس‌تراپیست

عکس پرده بکارت مشبک
پرده بکارت غربالی یا سوراخ سوراخ

این نوع پرده بکارت به شکل سوراخ سوراخ می‌باشد که در عرض مهبل به شکل کامل کشیده شده‌است. در این نوع پرده، دندانه‌هایی وجود دارد که حفره گرد وسط پرده قرار گرفته‌است.

عکس بکارت دندانه ای
پرده بکارت دندانه‌دار

این نوع پرده همانند بکارت حلقوی می‌باشد با این تفاوت که حفره‌ای که در مرکز قرار دارد به صورت دندانه‌دار است.

چگونه تشخیص دهیم که پرده بکارت پاره شده است؟

تشخیص پارگی هایمن توسط خود فرد امکان پذیر نیست و می‌بایست توسط پزشک متخصص زنان و زایمان بررسی شود و گواهی سلامت یا عدم سلامت پرده بکارت توسط پزشک به فرد مراجعه کننده داده شود.

علائم پاره شدن پرده بکارت

به علت اینکه نوع پرده بکارت در هر فرد متفاوت است، نشانه‌های آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. به صورت معمول در صورت آسیب دیدن و یا پاره شدن بکارت، فرد خونریزی و یا درد خفیفی را تجربه می‌کند. البته درد و خونریزی مبنای صحیحی برای تشخیص نیست و برای مشخص شدن می‌بایست به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

در صورت پاره شدن پرده بکارت چقدر خون خارج می‌شود؟

مقدار خونریزی در پاره شدن بکارت به نوع و ضخامت پرده بستگی دارد. به عنوان مثال، در افرادی که پرده آن‌ها از نوع ارتجاعی باشد، پارگی و خونریزی وجود ندارد اما در افرادی که پرده آن‌ها ضخیم است ممکن است از چند قطره خون تا خون ریزی به صورت متوالی دیده شود. از موارد دیگر علاوه بر ضخامت و نوع پرده می‌توان به شدت دخول و عدم آمادگی زن برای دخول اشاره کرد.

زوج‌های جوان باید به این نکته دقت داشته باشند که در اولین تجربه سکس می‌بایست به آرامی و با آمادگی کامل خانم، دخول صورت بگیرد. در اولین رابطه نزدیکی، خانم‌ها معمولا کمی ترس دارند و همسر می‌بایست طوری رفتار کند که این ترس و اضطراب از بین برود. زنی که به اندازه کافی تحریک نمی‌شود و واژن خشکی دارد در هنگام آمیزش جنسی احساس درد می‌کند و عضلات واژن منقبض می‌شود و زن در این موقعیت پاهای خود را می‌بندد و شریک خود را به خاطر ترس دور می‌کند. در صورتیکه برای برقراری رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل شده‌اید، حتما می‌بایست به روانشناس مراجعه کنید.

آیا پرده بکارت با فشار آب پاره می‌شود؟

پره بکارت به طور کلی با ضربه خیلی شدید و ورود شی یا آلت تناسلی به واژن دچار پارگی می‌شود. در صورتیکه فشار آب به گونه‌ای باشد که بتواند با فشار وارد واژن شود، امکان آسیب و پارگی وجود دارد.

آیا می‌توان تشخیص داد که چه زمانی پرده بکارت پاره شده است؟

یکی از سوالاتی که به کررات پرسیده می‌شود، تشخیص زمان پاره شدن پرده بکارت است. باید توجه داشت که تنها طی مدت 48 الی 72 ساعت می‌توان زمان پاره شدن بکارت را تشخیص داد و بعد از آن امکان پذیر نیست.

آیا خودارضایی باعث پاره شدن پرده بکارت می‌شود؟

همان‌طور که اشاره شد، بکارت تنها با وارد شدن جسم در واژن و یا دخول امکان آسیب و پاره شدن را دارد. در صورتیکه در خودارضایی جسمی وارد واژن نشود، پرده آسیب نمی‌بیند. برخی از افراد در خودراضایی انگشت خود را وارد واژن می‌کنند که ورود انگشت می‌تواند آسیب به پرده بکارت وارد کند.

لیست پزشکان مرتبط:

10 دیدگاه

 1. سلام ببخشید من دهانه واژنم سوراخ داره و رابطه جنسی هم نداشتم آیا این طبیعیه؟

 2. سلام ببخشید من تقریبا چند وقت پیش نشسته بودم و پاهایم باز بود و گوشی از دسم افتاد و به وارژنم بر خورد کرد و چن قطره خون اومد
  و اینکه رفتم علائم پارگی پرده را دیدم نوشته بود پوست پوست شدن دهانه وارژن که از من اینطور این ینی من پرده بکارتم پاره شده است؟؟

 3. سلام من نمی‌دونستم با انگشت هم امکان پارگی وجود داره و قسمتی از انگشتم رو داخل واژن کردم بخش کم نه همه ی انگشت آیا امکان داره پرده پاره شده باشه ؟

  1. وقت بخیر
   بله این امکان وجود دارد و تنها راه تشخیص آسیب و پارگی پرده بکارت، مراجعه به پزشک است.

 4. سلام ببخشید میخواستم بگم که من ۳سال پیش انگشتمو کردم تو واژنم و خبر نداشتم پرده وجود دارد و چهار یا همون سه قطره خون اومد و بعد که حمام رفتم فهمیدم پریود شدم ایا پردم پاره هست پیش متخصص زنان رفتم اما گفتن سالمه ولی من هنوز هم میترسم که شاید اشتباه کرده و دباره نمیتونم برم پزشک

 5. سلام به قشر زحمت کش زنان و زایمان من مریم توانگر هستم من در زمانی که بچه بودم با پسر همسایمون شوخی میکردم که یک سوزشی در ناحیه وازن احساس کردم ووقتی با همسرم در شب حجله خوابیدم پرده نداشتم میشه از همون سوزش پردم پاره شده باشه؟

  1. سلام
   در پاسخ به شما باید گفت که: آیا شما دارای پرده بوده اید یا خیر باید قبل از رابطه جنسی توسط پزشک زنان معاینه می شدید.
   و آیا معیار و بررسی شما برای نداشتن پرده بکارت چه بوده است؟ خونریزی نداشته اید؟ در برخی افراد با توجه به نوع پرده بکارت، ممکن است خونریزی دیده نشود

   1. من تو بچگی ینی ۶ سال پیش از سر بچگی و کنجکاوی ی حرکتی زدم و دخول انجام دادم با شی خارجی بعد از دوسه سال فهمیدم که پرده ای وجود داشته حتی ادن زمان یادمه خون هم اومد ولی الان دیگه میترسم
    اگه پاره شده باشه و بخوام متخصص چک کنه به خانوادم اطلاع داده میشه
    و ایا درمان داره و ایا بعد یا همه وقت میشه ثابت کرد که رابطه ای درکار نبوده؟ و اگه درمان داره ایا بعد قابل تشخیصه که ترمیم شده؟

   2. سلام من فشار رو زیاد میکنم روی خودم
    احساس میکنم پردم پاره شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا