مغز و اعصاب

چرا به پارکینسون مبتلا می شویم ؟

چرا به پارکینسون مبتلا می شویم؟

پارکینسون یک بیماری عصبی مزمن است که بر اثر خلل در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود. این بیماری عموماً در افراد بالای ۶۰ سال سن و بیشتر در مردان رخ می دهد. اما چرا برخی از افراد به پارکینسون مبتلا می شوند؟این مطلب جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد، در صورت مشکل به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

علت اصلی پارکینسون هنوز مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهد که چندین عامل می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند. یکی از این عوامل، عوامل ژنتیکی است. برخی از افراد ژن هایی را به ارث می برند که باعث افزایش خطر ابتلا به پارکینسون می شوند. اما تنها داشتن این ژن ها کافی نیست و عوامل محیطی نیز برای بروز بیماری نیاز است.

یکی از عوامل محیطی مهم که با پارکینسون در ارتباط است، استفاده از سموم شیمیایی است. برخی از مواد شیمیایی مانند پستی سیانید، روغن معدنی و قرص های ضد تب می توانند باعث ایجاد خطر ابتلا به پارکینسون شوند. همچنین، تماس مستقیم با مواد شیمیایی مانند آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم نیز می تواند عامل بروز بیماری باشد.

عوامل دیگری که می توانند باعث بروز پارکینسون شوند، عوامل مربوط به سبک زندگی هستند. مصرف مکمل های غذایی نامناسب، مصرف زیاد قهوه و الکل، عدم ورزش منظم و چاقی می توانند عوامل خطر ابتلا به پارکینسون باشند. همچنین، استرس مزمن و عدم خواب کافی نیز می توانند باعث بروز بیماری شوند.

مواد مخدر چه ضرری برای مغز دارد؟ بیشتر بخوانید: مواد مخدر چه ضرری برای مغز دارد؟

علاوه بر این، برخی از تحقیقات نشان داده اند که بیماری های دیگر نیز می توانند باعث بروز پارکینسون شوند. برخی از این بیماری ها شامل بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های التهابی مزمن و عفونت های مزمن می شوند. این بیماری ها می توانند به سیستم عصبی آسیب برسانند و باعث بروز پارکینسون شوند.

در نهایت، عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و عوامل مربوط به سبک زندگی همگی می توانند باعث بروز پارکینسون شوند. اما برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، می توان اقداماتی انجام داد. مثلاً، از مواد شیمیایی مضر خودداری کنید، سبک زندگی سالمی را رعایت کنید و به ورزش منظم بپردازید. همچنین، مراقبت از سیستم عصبی خود و درمان بیماری های دیگر نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به پارکینسون کمک کند.

در نتیجه، علت اصلی بروز پارکینسون هنوز مشخص نیست، اما عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و عوامل مربوط به سبک زندگی همگی می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند. برای کاهش خطر ابتلا به پارکینسون، می توان اقداماتی انجام داد و سبک زندگی سالمی را رعایت کرد.

لیست پزشکان مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا