روانشناسی و روان‌درمانیمغز و اعصاب

اختلال پانیک چیست؟ انواع و درمان آن

در این مقاله شما خواهید خواند

اختلال پانیک چیست؟

احساساتی نظیر وحشت و اضطراب  بارها در زندگی تک تک ما بروز کرده است ، چرا که این واکنش‌ها  بخشی از رفتار ذاتی ما در زمان‌های ضروری است . اختلال هراس یا حمله پانیک ( panic )نیز وضعیتی مشابه دارد، به این معنا که فرد مبتلا به این اختلال به‌طور مداوم حملات ناگهانی ترس و وحشت را تجربه می‏‌کند ودلیل مشخصی ندارند.. اما حمله پانیک یا همان اختلال هراس (panic disorder) چیست؟ این مطلب جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد، در صورت مشکل به دکتر روانشناس و دکتر روانپزشک مراجعه کنید.

اما حمله پانیک دقیقاً چه چیزی است؟ حمله پانیک یک نوع ترس یا وحشت شدید است که اگر بی دلیل باشد یا خطری جدی وجود نداشته باشد واکنش‌های جسمانی شدید در پی دارد . حملات پانیک بسیار ترسناک هستند، چرا که ممکن است احساس کنید کنترلتان را از دست داده‌اید، نفستان بند آمده، دچار حمله قلبی شده‌اید و یا حتی دارید می‌میرید.

با توجه به ویرایش پنجم دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانیDSM-5] [منظور از حمله پانیک افزایش ناگهانی و شدید ترس و اضطراب است که طی چند دقیقه به اوج می‌رسد.

بسیاری از مردم در زندگی‌شان تنها یک یا دوبار این تجربه را داشته‌اند و مشکل برطرف شده است. اگر شما بیش از چهار بار دچار حملات پانیک غیرمنتظره شوید، احتمالاً به اختلالی مبتلا هستید که اختلال هراس نام دارد. طبق یک پژوهش در سال ۲۰۱۹، دو تا چهار درصد مردم دنیا دارای اختلال هراس هستند. نشانه‌های اختلال هراس معمولاً در بین جوانان ۲۰ تا ۲۴ سال بروز می‌کند.

هرچند حملات پانیک تهدیدی برای جان شما نیستند، ولی می‌توانند بسیار ترسناک باشند ودر کیفیت زندگی شما تأثیرگذارباشند. پس در صورت ابتلا به اختلال هراس باید حتماً به پزشک مراجعه کنید . درمان درست مهم‌ترین جزء در کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی شماست.

علائم اختلال پانیک چه هستند؟ تشخیص حمله پانیک

علائم اختلال پانیک چه هستند؟ تشخیص حمله پانیک

حملات پانیک معمولاً بدون هشدار اتفاق می‌افتند و ممکن است در هر زمان و مکانی رخ دهند. این حملات ممکن است تکرار شوند و یا فقط گاهی بروز کنند علائم آن مانند ضربان تند قلب، تنگی نفس و اضطراب شدید ظرف چند دقیقه به اوج می‌رسند و ممکن است تا 20 دقیقه ادامه پیدا کنند. شدت آن معمولا ده دقیقه اول خود را نشان می دهد در بدترین حالت ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشند. علائم شایع آن عبارتند از:

 • احساس نگرانی از وقوع یک حادثه
 • ضربان شدید قلب
 • تعریق
 • لرزش بدن
 • تنگی نفس و احساس خفقان
 • گرگرفتگی
 • حالت تهوع (پانیک و مشکلات گوارشی)
 • اسپاسم شکم
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • سردرد
 • احساس ضعف ، گیجی
 • بی حسی
 • ترس از دست دادن کنترل بدن (به‌خصوص حمله پانیک در خواب)
 • ترس از مرگ

علاوه بر علائم جسمانی، نشانه‌های روانی مانند بی‌خوابی، مشکل تمرکز و اضطراب ،بی میلی جنسی، اشکال در بلع غذا  نیز وجود دارند. تعداد حملات متفاوت است و ممکن است روزانه یا ماهانه باشد. تشخیص زودهنگام و انجام راه‌های مقابله می‌تواند مؤثر باشد. این اختلال در زنان شایع‌تر است و با پیشگیری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

علت ایجاد اختلال پانیک یا وحشت زدگی چیست؟

علت اصلی بروز حملات پانیک همچنان نامشخص است، اما عوامل مختلفی مثل اختلالات هورمونی، ژنتیک، استرس‌های شدید زندگی و واکنش‌های دفاعی بدن، می‌توانند در ایجاد آن دخیل باشند.

عوامل بیولوژیک : اختلال در ترشح هورمون‌ها مانند تیروئید، دیابت ،بیماری های کلیوی و بارداری میتوانند به استرس منجر شود و وقوع حملات پانیک را به دنبال داشته باشند.

عوامل ارثی : در افرادی که سابقه خانوادگی دارند، احتمال  ایجاد اختلال اضطراب و استرس بالاست هرچند به ژن خاصی نمی توان نسبت داد

 تاثیر محیط و اجتماع در اختلال پانیک: تنش های خانوادگی ،تغییرات ناگهانی  در محل سکونت ،فوت بستگان ،.تجربه رویدادهای استرس‌زای شدید در زندگی و واکنش‌های دفاعی بدن در برابر تهدیدهای غیرواقعی، همگی می‌توانند زمینه‌ساز بروز ناگهانی حملات پانیک باشند. البته علت اصلی و دقیق هنوز مجهول است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد

با انواع حمله پانیک بیشتر آشنا شوید

با انواع حمله پانیک بیشتر آشنا شوید

پس از آشنایی مختصر با اختلال پانیک و نشانه ها و علت های این حملات می خواهیم به انواع آنها بپردازیم و شرایط هر کدام را توضیح دهیم :

۱. اختلال هراس خاص (Specific phobias)

. فوبیا ترسی است غیرواقعی، شدید و طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت خاص . فردی با اختلال  فوبیا تصور مواجهه با آن موقعیت رادر بدترین  شکل داردو به همین دلیل  ترس شدیدی در شرایط رویا روئی با آن را  دارد مثلا با ترس از مار هراس مواجهه با آن را همیشه با خود داردانواع دیگری از فوبیا مانند ترس از ارتفاع ،آزمون ،زلزله ، خون و….را می توام نام برد .

  شناسایی نوع حمله به پزشک کمک می‌کند تا درمان مناسب‌تری را انتخاب نماید. مشاوره و دارو درمانی می‌تواند بسیار موثر باشد

۲. اختلال هراس اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

اختلال هراس اجتماعی یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در آن فرد از موقعیت‌های اجتماعی و حضور در میان جمع دچار ترس و اضطراب شدید می‌شود. علائم این اختلال شامل ترس از انجام هرگونه فعالیت در میان جمع، اجتناب از ارتباط با دیگران، اضطراب و عدم آرامش در هنگام صحبت با غریبه‌ها یا افراد دارای قدرت و حتی تجربه حملات پانیک در موقعیت‌های اجتماعی است.

این افراد به منظور فرار از اضطراب ناشی از تعاملات اجتماعی، تمایل دارند از حضور در اجتماعات اجتناب کنند. درمان این اختلال شامل مشاوره و آموزش مهارت‌های ارتباطی و اعتماد به نفس است.

۳. هراس از مکان‌های شلوغ یا آگورافوبیا (Agoraphobia)

اختلال آگورافوبیا یا هراس از مکان‌های شلوغ و باز یکی دیگر از انواع اختلالات اضطرابی است. در این اختلال فرد هنگام قرار گرفتن در مکان‌های عمومی، شلوغ یا فضاهای باز دچار اضطراب و ترس شدید می‌شود

این افراد ترجیح می‌دهند در منزل یا محیط‌های امن و آشنا بمانند و از رفتن به مکان‌های عمومی اجتناب می‌کنند. گاهی حتی در مکان‌های شلوغ نیز دچار حملات پانیک می‌شوند. درمان این اختلال شامل مواجهه درمانی و آموزش مهارت‌های مقابله‌ای است تا فرد بتواند به تدریج اضطراب خود را کنترل کند.

۴. ترس از تنهایی و تنها ماندن

.ترس از تنهایی یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که می‌تواند در کودکان و بزرگسالان رخ دهد. این اختلال معمولاً زمانی پیش می‌آید که فرد دچار از دست دادن عزیزان یا دوستان شده باشد.

افراد مبتلا به این اختلال، هنگام تنها ماندن دچار اضطراب و ترس شدید از آسیب دیدن می‌شوند. سطح بالای نگرانی و استرس منجر به بروز حملات پانیک در آنها می‌گردد. درمان این اختلال مستلزم مشاوره و آموزش مهارت‌های مقابله‌ای به فرد است تا بتواند اضطراب خود را کنترل کند.

۵. اختلال پانیک در خواب

ترس و اضطراب شبانه یکی دیگر از انواع اختلالات اضطرابی است که می‌تواند به صورت حملات پانیک یا هراس شبانه رخ دهد.

در حمله پانیک شبانه، فرد از خواب می‌پرد و کاملاً متوجه علائم اضطرابی خود است. اما در هراس شبانه، فرد در خواب رفتارهای ناخودآگاه و ترسناک از خود نشان می‌دهد بدون اینکه بعداً به یاد داشته باشد.

علت ایجاد این اختلال هنوز نامشخص است، اما به نظر می‌رسد با پردازش اطلاعات ترسناک در مغز و سیستم عصبی مرتبط باشد. درمان آن شامل دارودرمانی و مشاوره است تا فرد بتواند با اضطراب شبانه مقابله کند.

۶. اختلال بدشکلی هراسی

اختلال بدشکلی‌باوری یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در آن فرد به‌طور وسواسی نگران ظاهر و قیافه خود است و فکر می‌کند زشت و نامناسب است.

این افراد ساعت‌ها وقت خود را صرف بررسی ظاهرشان در آینه می‌کنند و همیشه احساس می‌کنند کمبود زیبایی دارند. آن‌ها از حضور در اجتماع و نگاه دیگران هراس دارند و سعی می‌کنند با آرایش‌های غلیظ نقایص خود را بپوشانند. این اختلال معمولاً در نوجوانی شروع می‌شود و هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان آن شامل مشاوره و دارو درمانی است.

فاکتورهای خطر بروز اختلال پانیک

فاکتورهای خطر بروز اختلال پانیک

سن شروع اختلال پانیک معمولا اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است و در زنان شایعتر می باشد.خلاصه‌ای از عوامل خطرساز ابتلا به اختلال پانیک به شرح زیر است :

– سابقه خانوادگی اختلالات اضطرابی

– مواجهه با استرس‌های شدید زندگی مثل مرگ عزیزان

– تجربه آسیب‌های روحی مانند تجاوز جنسی

– تغییرات بزرگ در زندگی مثل طلاق یا تولد فرزند

– مصرف زیاد مواد محرک مانند کافئین و سیگار

– سابقه سوء استفاده جنسی در کودکی

– جنسیت زن (شیوع بیشتر در زنان)

– سنین نوجوانی و بزرگسالی اولیه

شناسایی و مدیریت این عوامل می‌تواند از بروز اختلال جلوگیری کند.

آیا حمله عصبی پانیک خطرناک است؟ عوارض احتمالی اختلال پانیک

آیا حمله عصبی پانیک خطرناک است؟ عوارض احتمالی اختلال پانیک

در صورتیکه برای درمان اختلال پانیک اقدام نشود می تواند اثرات زیانباری بر کل زندگی فرد بگذارد .

عوارض احتمالی ناشی از اختلال پانیکعبارتنداز :

– ایجاد فوبیاهای مختلف مثل ترس از خروج از منزل

– مراجعات مکرر پزشکی برای رفع نگرانی‌های بی‌مورد

– اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی و انزوای اجتماعی

– بروز مشکلات شغلی و تحصیلی

– ابتلا به افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی

– افزایش گرایش به خودکشی

– سوءمصرف مواد مخدر و الکل

– بروز مشکلات مالی

– تاخیر در رشد و عملکرد کودکان

– ایجاد آگورافوبیا و ترس شدید از خروج از منزل

مواد مخدر چه ضرری برای مغز دارد؟ بیشتر بخوانید: مواد مخدر چه ضرری برای مغز دارد؟

بنابراین اختلال پانیک می‌تواند تبعات جدی بر زندگی فرد داشته باشد.

آیا امکان پیشگیری از حملات پانیک وجود دارد؟

اختلال اضطراب اغلب یک بیماری طولانی‌مدت است که روند درمان دشواری دارد. اکثر افراد مبتلا به این اختلال از طریق درمان، برخی از علائم خود را تسکین می‌دهند. بنابراین، پیشگیری از بروز علائم بهترین راهکار است.

مثلا می‌توانید با اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر، علائم خود را کاهش دهید. برنامه درمانی خود را رعایت کنید تا از عود یا تشدید علائم حمله اضطراب جلوگیری کنید. فعالیت بدنی منظم داشته باشید زیرا احتمالاً به کاهش اضطراب کمک کند. به هر روشی، استرس روزانه خود را مدیریت کنید.هم چنین مشاوره با متخصص مغز و اعصاب توصیه می شود

آیا می‌توان از ابتلا به اختلال هراس یا پانیک پیشگیری کرد؟

در این مقاله به سوال اختلال اضطرابی چیست پاسخ دادیم و متوجه شدیم که این مشکل می‌تواند بسیار سخت و اذیت‌کننده باشد. از همین رو بسیاری از افراد به دنبال راه‌کارهایی برای پیشگیری از این مشکل هستند. در رابطه با این موضوع باید گفت که پیشگیری از حملات اختلال اضطراب معمولاً سخت است و امکان دارد نتیجه‌ی صددرصدی نیز نداشته باشد.

نوشیدن الکل، مصرف کافئین و دیگر تحریک‌کننده‌ها و همچنین داروهای اعتیادآور می‌توانند احتمال ایجاد این اختلال را بیشتر کنند، بنابراین اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که مصرف این مواد را کاهش دهید.

فعالیت بدنی منظم داشته باشید زیرا احتمالاً به کاهش اضطراب کمک کند. به هر روشی، استرس روزانه خود را مدیریت کنید.

همچنین توصیه می‌شود در صورتی که از اختلال یا فوبیای خاصی رنج می‌برید با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید تا پیش از آنکه دچار اختلالات عصبی شوید، مشکل شما برطرف شود. از طرفی شما می‌توانید با خواندن تجربیات بیماران از بخش مربوط به اختلال اضطراب سایت اطلاعات خوبی درباره‌ی این اختلال کسب کنید.

تشخیص اختلال هراس چگونه است؟

تشخیص اختلال هراس چگونه است؟

بازبینی نوار قلب و آزمون‌های دیگر برای اندازه‌گیری شاخص‌های فیزیولوژیک و اطلاعاتی روانشناختی و پزشکی می‌توانند به پزشک کمک کنند تا تشخیص صحیحی برای علائم شما قائل شود. این اقدامات به پزشک کمک می‌کند تا سطح استرس، علائم فیزیولوژیکی، و شرایط پزشکی دیگری که ممکن است به علائم شباهت داشته باشند، را ارزیابی کند

همچنین، جلوگیری از مصرف الکل و مواد مخدر، مشارکت در گروه‌های پشتیبانی، استفاده از مدیتیشن و تکنیک‌های تنفس عمیق می‌تواند برای کاهش استرس و حملات اضطراب مفید باشد. به علاوه، متوجه شدن از عواقب مصرف الکل و مواد مخدر و مشاوره با یک متخصص در این خصوص نیز می‌تواند مفید باشد.

در نهایت، مشورت با یک دکتر متخصص مغز و اعصاب یا مشاور روان‌پزشکی می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمانی مناسب را برای مدیریت و درمان علائم اختلال هراس، پانیک و اضطراب تعیین کنید.تشخیص اختلال هراس اغلب توسط پزشکان انجام می‌شود و شامل مراجعه به اورژانس و انجام آزمون‌های فیزیکی و آزمایش‌های لازم می‌شود. در ادامه، معاینات عصبی و روان‌شناختی نیز انجام می‌شود.

 تست‌هایی مانند آزمایش خون برای بررسی تیروئید و شرایط پزشکی دیگر، آزمایشات مرتبط با قلب مانند نوار قلب، و ارزیابی روانشناختی برای بررسی علائم و شرایط روانی از جمله مواردی هستند که ممکن است در فرایند تشخیص اختلال هراس استفاده شوند. همچنین، سوالات درباره مصرف الکل و مواد مخدر نیز ممکن است از شما بپرسند.

در مواردی که پزشکان به اختلال هراس مشخصی مبتلاست، اقدامات درمانی از جمله درمان‌های روان‌درمانی و داروهای مناسب ممکن است توصیه شود.

معیارهای اصلی تشخیص اختلال پانیک یا اختلال هراس

معیارهای اصلی برای تشخیص اختلال پانیک بر اساس راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی (DSM-5)و شامل موارد زیر است:

1. تجربه حملات هراس مکرر و غیر منتظره.

2. تجربه حداقل یک مورد حمله یا نگرانی شدید از بروز آن در طول یک ماه.

3. حملات پانیک ناشی از مواردی نظیر مصرف الکل، مواد مخدر یا شرایط روانی دیگر نیست و معمولاً بی‌دلیل و ناگهانی رخ می‌دهد

انواع روش‌های درمان اختلال پانیک

انواع روش‌های درمان اختلال پانیک

برای درمان اختلال هراس و پانیک، روش‌های مختلف وجود دارد که ممکن است از ترکیب درمان روان‌درمانی و داروهای مناسب تا روش‌های مدیریت استرس و آموزش تکنیک‌های کنترل تنفس متنوع باشد. تصمیم‌گیری در مورد نوع درمان بستگی به ویژگی‌های و شدت اختلال دارد که توسط پزشک تعیین می‌شود.

مهمترین روش‌های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. روان‌درمانی: این شامل روش‌های مانند روان‌درمانی شناختی-رفتاری (CBT)، درمان مبتنی بر ذهنیت (MBCT) و روش‌های دیالکتیک رفتاری (DBT) می‌شود.

2. دارویی: استفاده از داروهای ضد اضطراب یا آنتی‌دپرسانت‌ها ممکن است به تسکین علائم بیماری کمک کند.

استفاده از روش‌های درمانی به‌صورت تلفیقی نیز ممکن است موجب بهبود بیماری شود. در همه موارد، توصیه می‌شود که برای دریافت بهترین راه‌حل برای هر فرد، با پزشک متخصص مشورت شود.

روان درمانی حملات پنیک

روان درمانی اولین درمان موثر برای حملات پانیک و اختلال هراس محسوب می‌شود. روان درمانی می‌تواند به شما در درک حملات پانیک و اختلال هراس کمک کرده تا نحوه مقابله با آن‌ها را بیاموزد.

نوعی روان درمانی به نام درمان رفتاری-شناختی می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق تجربه شخصی علائم پانیک را دسته‌بندی کنید. بدین شکل، درمانگر به شما کمک می‌کند تا به تدریج علائم حمله پانیک را به شیوه‌ای ایمن کنترل کنید. درمان موفقیت‌آمیز همچنین می‌تواند به شما در غلبه بر ترس از موقعیت‌هایی که به‌دلیل حملات پانیک از آن‌ها اجتناب کرده‌اید، کمک کند.

مشاهده نتایج حاصل از درمان به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد. ممکن است در عرض چند هفته علائم حمله پانیک کاهش یابند و یا طی چند ماه برطرف شوند. بنابراین، برای اطمینان از کنترل حملات پانیک خود یا درمان عود اختلال، بهتر است از همین الان برنامه‌ریزی کنید.

روش‌های روان درمانی مانند درمان رفتاری-شناختی می‌تواند بسیار موثر در کاهش و کنترل حملات پانیک و اختلال هراس باشد. این نوع درمان به فرد کمک می‌کند تا علائم حملات پانیک را بشناسد، آن‌ها را بهبود بخشد و به تدریج به شیوه‌ای ایمن کنترل کند. این روش‌ها به فرد کمک می‌کنند تا با ترس و اندوه خود کنار بیاید و به تدریج به موقعیت‌هایی که به دلیل حملات پانیک از آن‌ها اجتناب می‌کرده است، مراجعه کند.

همچنین، با توجه به اینکه مشاهده نتایج حاصل از روان درمانی به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد، مهم است که فرد برنامه‌ریزی مناسبی برای درمان خود داشته باشد و صبوری لازم را در نظر بگیرد. این روند ممکن است نیازمند چند هفته یا حتی چند ماه باشد، اما پیگیری دقیق و صبر می‌تواند به حفظ کنترل بر روی حملات پانیک و بهبود وضعیت کلی فرد کمک کند.

اگر شما یا هر کس دیگری از حملات پانیک رنج می‌برد، بهتر است که با یک متخصص روان‌درمانی یا روانپزشک مشاوره کنید تا به شما راهنمایی کامل برای درمان و مدیریت این موضوع دهند.

دارو درمانی پانیک اتک

.با توجه به اینکه تشخیص اختلالات روانی و تعیین نوع و روش‌های درمانی مناسب نیازمند مشاوره با یک متخصص است، توصیه می‌شود که هرگونه تصمیم مربوط به مصرف دارو و شروع یا تغییر درمان با یک پزشک تخصصی مشورت کرده و هدایت‌شده شود. برخی داروها ی مورد استفاده عبارتنداز :

 • درمان‌های دارویی مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs)،از دسته داروهای ضد افسردگی .خط اول درمان حمله پاتیک می باشند. شامل فلوکستین، پاروکستین و سرترالین هستند
  • مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین (SNRIs) و بنزودیازپین‌ها : دسته دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند که توسط FDA برای درمان اختلال هراس تأیید شده‌اند.
  • بنزودیازپین‌ها. این داروها آرام‌بخش سیستم عصبی مرکزی هستند. بنزودیازپین‌هایی که توسط FDA برای درمان اختلال هراس تأیید شده‌اند شامل آلپرازولام و کلونازپام هستند. بنزودیازپین‌ها به طور کلی فقط به‌صورت کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا می‌توانند عادت ایجاد کنند و باعث وابستگی روحی یا جسمی شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند با داروهای دیگر تداخل داشته باشند و عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند.

ممکن است توسط پزشکان برای مدیریت علائم حملات پانیک و اختلال هراس توصیه شود. با این حال، استفاده از این داروها نیازمند تجویز و مانیتورینگ توسط پزشک است تا از اثربخشی و ایمنی مصرف آنها اطمینان حاصل شود.

همچنین، هرگونه تغییر در درمان و مصرف داروها، از جمله ترکیب داروها، باید تحت نظر و مشورت پزشک صورت گیرد. مصرف داروها بدون تجویز و نظارت پزشک ممکن است باعث عوارض جانبی و ناخواسته شود.

بهترین روش برای دریافت مشاوره و درمان مناسب، مشاوره با یک دکتر متخصص مغز و اعصاب است. در آنجا شما می‌توانید علائم، نگرانی‌ها و سابقه پزشکی خود را توضیح داده و بر اساس ارزیابی‌های لازم، درمانی مناسب برای شرایط خود را دریافت کنید.

درمان خانگی اختلال پانیک

این درمان ها و روش‌هایی که در خانه می‌توانید انجام دهید برای کنترل و کاهش حملات پانیک و اختلال هراس می‌توانند بسیار موثر باشند. همچنین، مشورت با یک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا استفاده صحیح از این روش‌ها را در زندگی روزمره‌تان انجام دهید و آن‌ها را به درستی با دیگر روش‌های درمانی ترکیب کنید.توصیه های زیر به شما کمک خواهد کرد:

 • درمان خودرا بخوبی دنبال کنید تا مجبور بهحبس در خانه نباشید.
 • گروه ارتباطی با سایر افراد مبتلا به این اختلال داشته باشید.
 • مصرف سیگار و مواد مخدر یا نوشیدن الکل تحریک کننده حملات پانیک می باشند.
 • از روشهای مدیتیشن مانند یوگا و تنفس های عمیق بهره ببرید.
 • فعالیت های هوازی روزانه انجام دهید

به اندازه کافی بخوابید تا در طول روز احساس خستگی نکنید .

اگر هر دو روش درمانی و روش‌های مراقبت خانگی را به صورت هماهنگ انجام دهید، می‌توانید بهبود چشمگیری در کنترل حملات پانیک تجربه کنید. اگرچه هر فرد ممکن است به شکل متفاوتی به درمان و روش‌های مراقبت خانگی واکنش نشان دهد، اما استفاده صحیح از این روش‌ها می‌تواند کمک موثری برای مدیریت علائم اختلال پانیک باشد.

در هر صورت، اگر شما یا هر کس دیگری نگران درگیری با این نوع اختلال است، بهترین راه حل این است که به یک پزشک متخصص یا مشاور روان‌درمانی مراجعه کنید تا یک برنامه درمانی مناسب را برای شرایط خود تعیین کنید.

درمان اختلال پانیک با داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی زیربه تخفیف حملات پانیک کمک زیادی می کنند اما قبل از مصرف از عدم تداخل با داروهای تجویزیخودتان اطمینان حاصل کنید

 • دمنوش اسطوخودوس
 • دمنوش بابونه
 • دمنوش گل گاوزبان
 • عرق بیدمشک
 • عرق بهارنارنج

قبل از استفاده از داروهای گیاهی یا مکمل‌های غذایی، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از این محصولات می‌توانند با داروهای تجویزی تداخل داشته باشند.

به هر حال، مشورت با یک متخصص روانپزشک یا مشاور روان‌درمانی همواره توصیه می‌شود تا به شما کمک کنند تا به یک برنامه درمانی مناسب و یافتن روش‌های کمکی برای مدیریت علائم خود بپردازید

درمان اختلال پانیک با طب سنتی

طب سنتی و استفاده از دمنوش‌ها، غذاهای با طبع گرم، میوه‌های خاص و روش‌هایی مانند طب سوزنی و ماساژ با روغن‌های اساسی برخی از روش‌های مورد استفاده در بسیاری از فرهنگ‌ها برای بهبود آرامش و کاهش استرس هستند. این روش‌های طب سنتی ممکن است برای برخی افراد موثر باشند.

با این حال، همیشه مهم است که هرگونه درمان یا روش جدیدی را با متخصصین بهداشت و درمان مشورت کنید، به خصوص اگر این درمان‌ها را به عنوان جایگزین یا افزایشی برای درمان‌های تأییدشده توسط پزشک می‌خواهید استفاده کنید. برای مثال، چندین مقاله علمی نشان داده‌اند که برخی از دمنوش‌ها و مکمل‌های گیاهی ممکن است تداخلاتی با داروهای تجویزی داشته باشند یا عوارض جانبی داشته باشند

در همه موارد، مشورت با پزشک خود و استفاده از روش‌هایی که به طور خاص برای شرایط و وضعیت شما مناسب است، دارای اهمیت است.

 

.پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک

عوارض بعد از حملات هراس و پانیک چیست؟

خستگی، بی‌حالی،  و خواب‌آلودگی و بدن درد بیشترین عوارض مشاهده شده هستند.

آیا حملات پانیک می‌توانند با مرگ همراه باشند؟

معمولا اینچنین نیست  و این بیماری خطری برای جان شما ندارد ، اما از آنجایی که به فرد آزار وارد می کند بهتر است اقدام به درمان نمائید..

آیا اختلال پانیک باید درمان شود؟

بله.  این اختلال اگر کنترل یا درمان نشود، می‌تواند دشواری های بسیار در زندگی روزمره شما ایجاد کند و در امر زندگی خلل وارد کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

مهمترین قدم اول برای درمان این اختلال کمک حرفه‌ای است. مشاوره با یک روان‌پزشک یا مشاور روان‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا با این اختلال مقابله کرده و بهبود یابید. همچنین، پزشک ممکن است پس از انجام تشخیص دقیق، درمان‌هایی از قبیل درمان روان درمانی یا مصرف داروهای تجویزی را توصیه کند.

همچنین، مراقبت‌های اورژانسی ممکن است در صورت بروز حملات پانیک حیاتی باشد و بهتر است در موارد ضروری و خطرناک به مراکز مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید.

جمع‌بندی

این مقاله مروری بر شناخت اختلال پانیک و عوارض آن بود.با توجه به آگاهی بدست آمده نباید نسبت به این درمان اختلال کوتاهی کنید و با دیدن هر کدام از این نشانه ها به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.  این مطلب جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد، در صورت مشکل به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

لیست پزشکان مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا